न्युजिल्यान्डको अर्र्डन ठूलो जीत र दोस्रो कार्यकालको लागि अग्रसर रहेको देखा पर्दछ

अउक्ल्यान्ड, नयाँ ज़िलेन्ड: न्युजील्याण्डको चुनावमा प्रारम्भिक मतगणनाको क्रममा शनिबार पहिलो पटक प्रधानमन्त्री जसिंडा अर्डरन पहिरोको जीत र दोस्रो कार्यकालको कार्यालयमा देखा पर्नुभयो।

मतको एक तिहाई मतगणनाको साथ, आर्र्डनको उदार मजदुर पार्टीसँग कन्सर्भेटिभ नेश्नल पार्टीले यसको मुख्य चुनौतीदाता भन्दा झन्डै दोब्बर मत थियो।

शनिबार, अक्टोबर १ 17, २०२० मा न्युजील्याण्डका प्रधानमन्त्री जसिंडा अर्र्डनले न्युजील्याण्डको अकल्याण्डमा उनका निर्वाचन दलका पार्टी कार्यकर्ताहरूलाई धन्यवाद दिन एक कार्यक्रममा आइपुगेपछि उनले घरेलु पनीरका स्कोन्सहरू बोक्छिन्। फोटो: एपी

एउटा प्रश्न यो हुनेछ कि श्रमले संसदमा पूर्ण बहुमत प्राप्त गर्न सक्छ कि न्यूजीलैंडले २ 24 बर्ष अघि समानुपातिक मतदान प्रणाली लागू गरेदेखि यस्तो भएको छैन। सामान्यतया, दलहरूले शासन गर्नको लागि गठबन्धनहरू बनाउनुपर्दछ, तर यस पटक आर्डन र लेबरले एक्लै जान सक्ने सम्भावना छ।

एउटा रेकर्ड नम्बरले चुनावमा दुई सातामा प्रारम्भिक मतपत्रहरू खसाल्यो।

अभियानको ट्रेलमा, अर्डर्नलाई रक स्टारले स्वागत जनाएको छ जो मल्लमा टुक्रिएका छन् र सडकमा उत्रिएका छन् उनको हौसला दिन र उनीसँग सेल्फी लिन।

यस वर्षको सुरुमा उनको लोकप्रियता बढ्यो जब उनले कोरोनाभाइरसलाई हटाउन सफल प्रयास गरे। हाल 5० लाख राष्ट्रमा भाइरसको कुनै समुदाय फैलिएको छैन र मानिसहरूलाई अब मास्क वा सामाजिक दूरी लगाउन आवश्यक पर्दैन।

२०१ Labor को चुनाव पछि अर्डरनले शीर्ष पद जितेका थिए जब लेबरले दुई अन्य पार्टीहरूसँग गठबन्धन गरे। अर्को वर्ष, उनी अफिसमा हुँदा बच्चा जन्माउने दोस्रो विश्व नेता मात्र हुन।

उनी विश्वभरि काम गर्ने आमाहरूका लागि रोल मोडेल बनिन्, जसमध्ये धेरैले उनलाई राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको प्रतिपालकको रूपमा देखे। गत वर्षको दुई क्रिस्टचर्च मस्जिदमा आक्रमण गरेकोमा उनको प्रशंसा गरिएको थियो, जब एक सेतो सर्वोच्चतावादीले Muslim१ मुस्लिम उपासकहरूलाई गोली हानी मारे।

ऊ द्रुत गतिमा अर्ध स्वचालित हतियार को घातक प्रकार प्रतिबन्धित नयाँ कानून पारित गर्न सारियो।

यस वर्षको मार्चको अन्ततिर, केवल १०० जनाले COVID-१ for का लागि मात्र सकारात्मक परीक्षण गरिसकेका थिए, आर्र्डन र उनका स्वास्थ्य अधिकारीहरूले न्यूजीलैंडलाई "कडा परिश्रम गर्नुहोस् र चाँडो जानुहोस्" भन्ने आदर्श वाक्यसहित कडा तालाबन्दीमा राखे। उनले सीमाना बन्द गरे र भाइरसलाई पूर्णतया हटाउनको महत्वाकांक्षी लक्ष्य लाई समेट्यो बरु यसको प्रसारलाई नियन्त्रण गर्ने प्रयास गर्नु भन्दा।

न्यूजीलैंडले पृथक टापु राष्ट्र भएको फाइदा लिएर रणनीतिले काम गर्यो। न्युजील्याण्डले ०land० दिनको लागि सामुदायिक प्रसारणलाई अकलैंडमा अगस्तमा नयाँ क्लस्टर पत्ता लगाउन समाप्त गर्‍यो। आर्डनले द्रुत रूपमा अकल्याण्डमा दोस्रो लकडाउन लागू गर्‍यो र नयाँ प्रकोप फ्याँकियो। भर्खरै फेला परेका केवल नयाँ केसहरू फर्केका यात्रीहरूमध्ये छन् जो क्वारेन्टाइनमा छन्।

अकल्याण्डको प्रकोपले अर्डरनलाई चुनाव एक महिनामा स्थगित गर्न पनि प्रेरित गर्‍यो र प्रारम्भिक मतदाताहरुको संख्या बढाउन मद्दत पुर्‍यायो।

नेश्नलका नेता जुडिथ कोलिन्स, ,१, एक पूर्व वकिल हुन्। उनले नेशनलको शक्तिमा हुँदा मन्त्रीको रूपमा काम गर्छिन् र आफूलाई आलटर्नको समानुभूतिशील शैलीको विपरीत मिठो, मूर्ख र व्यर्थ दृष्टिकोणमा गर्व गर्छिन्। कोलिन्स भाइरसको कारण आर्थिक मन्दीको जवाफमा व्यापक रूपमा कर कटौती गर्ने वाचा गर्दैछ।

चुनावमा मतदाताले दुई विवादित सामाजिक मुद्दाहरूमा पनि बोलेका छन् – गाँजा र ईसुनेसियालाई वैधानिक बनाउने कि नगर्ने। सर्वेक्षणले इहुनासिया जनमत संग्रह पारित हुने सम्भावना देखाएको छ जबकि मारिजुआना भोट नजिक छ।


हिमालयन टाइम्स अन अनुसरण गर्नुहोस्
ट्विटर
]र
]फेसबुक

Source link

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *